Miért Szlovénia?
Szlovénia a 2004-es Uniós csatlakozását követően rendkívül vonzó célpont lett a magyar befektetők számára a stabil gazdaságának, és magas GDP-jének köszönhetően. élénk kereskedelmet folytat az EU fejlettebb területeivel. Szlovénia 2007 óta az Eurozóna tagja. Mivel az EU-s adószám kiváltása gyors és problémamentes, rendkívül megnőtt az érdeklődés a szlovén cégek iránt.
Főbb információk
- Hivatalos megnevezés: Szlovén Köztársaság
- Államforma: parlamentáris köztársaság
- Főváros: Ljubljana
- Terület: 20 273 km2
- Lakosság: 2 032 362 fő
- Hivatalos pénznem: euró (EUR)
- Nemzetiségek: szlovén, szerb, horvát, bosnyák
- Nyelvek: szlovén
- Vallások: római katolikus, muszlim, ortodox
- Időeltolódás Magyarországhoz képest: Magyarországgal azonos időzónába esik
- Vízum: nem szükséges, Európai Unió tag
Az ország gazdag ásványi anyagokban, természeti értékekben, tengerpartja nyugodt, szép és kedvező árfekvésű. Nagyon sok városa magán viseli a Habsburg és a Velencei Birodalom jellegzetes jegyeit, ezért a turista a szlovén Alpokban járva Bajorországban érezheti magát.
A szlovén Alpokban található a Triglav csúcs, az ország legmagasabb pontja. Kiváló kirándulóhely. A Bled kastély dél-tiroli érsekség volt 800 évvel ezelőtt, később a jugoszláv királyi család rezidenciájaként szolgált. A Bled-tó felett magasodó szikláról meseszép kilátás nyílik a kastélyra, és a tó szigetén magasodó harangtoronyra, a "kívánságok tornyára".
A Postojna-barlang a világ egyik leghíresebb cseppkőbarlangja, melybe romantikus kisvasút vezet.
Miért érdemes meglátogatni ezt az országot?
Ljubljana
Szlovénia fővárosa az ország középső részén fekszik. A mítosz szerint a híres kalandor, Iaszon herceg éppen hazafelé tartott az aranygyapjúval a Fekete-tengere, a Dunán, a Száván, és a Ljubljanica folyón, amikor szembetalálta magát egy sárkánnyal. Útját csak a sárkány legyőzését követően tudta folytatni. Találkozásuk a mai Ljubljana helyén folyt, aminek ezért a sárkány lett a jelképe. A név egyébként valószínűleg a ljubav, szeretet szóból ered.
A város területén már i. e. 4000 évvel is éltek, ezt bizonyítja az a kerék is, amit itt találtak és a ma ismert legrégibbnek tartanak. Ma a folyó jobb partján a történelmi, bal oldalán pedig az új városrész terül el. A sárkány a város számos pontján visszaköszön, így a címeren, a Sárkányhídon és a Városháza tornyán.
A város ideális hely egy hosszúhétvégés kiruccanásra, látnivalói ugyanis egymáshoz közel találhatóak. Érdemes megnézni a Hármashidat, a Presernov teret, a Ferences templomot, az Óvárost és a Várat, aminek tornyába sárkánymintás vaslépcsőn lehet feljutni. Megéri felmenni, mert az innen a városra nyíló kilátás páratlan. A vár történetét 3Ds vetítésen mutatják be a vármúzeumban. A vár egyébként a 17. századtól kezdve börtönként működött, ahol Batthyány Lajos is raboskodott.
A nézelődés fáradalmait kipihenhetjük egy csésze kávé mellett a Maček (Kandúr) kávézóban, vagy a Tivoli parkban üldögélve. A parkból folytathatjuk utunkat a közeli Modern Történeti Múzeumban, a Cekin-kastélyban vagy a Nemzetközi Grafikaművészeti múzeumban.
A folyó bal oldala egy modern, nyugat-európai város, magas irodaházakkal, felhőkarcolókkal. Itt található a Kongresszusi tér, a Filharmónia és az egyetem épülete, aminek teraszáról 1991-ben kikiáltották Szlovénia függetlenségét. 60 000 diákjának köszönhetően pezseg az élet Ljubljanában, az egykori katonai otthon barakkjai a helyi kulturális élet központjai.
Világörökségi helyszínek
- Skocjan-barlangrendszer
- Történelem előtti cölöpházak az Alpokban
Látványosságok
- Portoroz
- Izola
- Bohinj
- Koper
- Postojna-barlang
- Bled-tó
- Zrínyi birtok
- Maribor
Vallás
Szlovénia lakosságából 57,8% vallja katolikusnak magát, 1991-ben még 71% volt a számarányuk. 2002-ben már 15% nem közölte vallási hovatartozását, 7%-nak volt ismeretlen a vallása, míg 1991-ben ez az arány kétszer akkora volt. 10,1% mondja magáról, hogy ateista. Ezenkívül az ország lakosságának 2,3% ortodox, amely az országban élő montenegrói és szerb kisebbség. A muzulmánok 2,4%-os átlagát is jobbára a bosnyákok és albánok teszik ki.
Zarándokhelyek:
- Brezje - Bazilika: Miasszonyunk-kápolna, Segítő Mária-kegykép
- Ptujska Gora zarándoktemplom
- Szent Dániel templom
- Rózsafüzér Madonnája templom
- Szent Miklós templom
Nyelv
A szlovén nyelv az indoeurópai nyelvcsalád tagja, legközelebbi rokonai a szláv nyelvek, közülük is a szerbhorvát nyelv, de ezektől lényegesen jobban különbözik, mint ahogy azok egymástól. Körülbelül kétmillióan beszélik, túlnyomórészük az anyaországban, valamint Ausztriában, Olaszországban (Friuli határ menti területein és Trieszt környékén), valamint Magyarországon, Szentgotthárd környékén.
Bővebb információért, felmerülő kérdései esetén forduljon hozzánk bizalommal!
info@szlovencegalapitas.hu
+36 70 387 1501
+43 660 721 6408